Do Zábřeha zavítala česká modelářská elita

Stupně vítězů kategorie 2WD. 1. místo Kája Novotný MISTR ČR 2016V sobotu 20. srpna se odjel na zdejší dráze 5. závod seriálu Mistrovství České republiky elektro buggy 1:10. Ve třech kategoriích z toho jsou dvě mistrovské bojovala elita naší republiky o předposlední body do celkového pořadí. Do tohoto závodu vstoupilo také trio našich jezdců David Pelikán, Karel Bečička a Tomáš Navara. Do Zábřeha se sjížděli jezdci již v pátek, aby se seznámili ze zdejší náročnou dráhou. O body si přijeli zabojovat také ti nejlepší: obhájce titulu v kategoriích buggy 2WD(náhon na zadní kola) a 4WD(náhon na všechna kola) Kája Novotný, ten ještě před tímto závodem absolvoval Mistrovství Evropy ve Španělsku, obhájce juniorského titulu Aleš Bidovský a další závodníci.

Kvalifikace

Závod započal nejprve rozpravou, kde jezdce přivítal předseda sekce buggy 1:10 Jaroslav Kopecký, hlavní rozhodčí Jakub Vícha a předseda domácího týmu Martin Pelikán. Po rozpravě následoval měřený trénink, který ukázal v jakém tempu bude závod pokračovat.

Kvalifikace slibovala velké boje o pozice do finále, ale o to se především měla postarat čtveřice Kája Novotný, Aleš Bidovský, Marcel Dostál a Marek Schiller. V obou kategoriích 2WD a 4WD suveréně zvítězil skoro bezchybnou jízdou a  vyjel si cenu TQ pro nejlepšího jezdce kvalifikace Kája Novotný. V nemistrovské kategorii buggy 1:14 si vyjel bez většího boje Martin Jurča. Do bojů se také zapojili naši tři jezdci. V buggy 2WD bojovali David Pelikán a Tomáš Navara, ale bohužel v kvalifikaci skončili na 9. a 10. místě. V buggy 4WD si Karel Bečička, nejzkušenější jezdec Zábřeha vyjel 8.místo.

Finále rozhodlo o mistrovském titulu

Ve finále ukázal, že si přijel pro první místo Kája Novotný, který zvítězil ve všech třech jízdách finále jak ve 2WD tak 4WD buggy a získal předčasně titul mistra ČR pro rok 2016. V buggy 4WD si pro druhé místo až na jedno zaváhání přijel obhájce juniorského titulu Aleš Bidovský. V souboji o třetí místo se potkali Marcel Dostál a Marek Schiller a oba měli po finále stejný počet bodů a tak o třetím místě rozhodlo pro Marcela Dostála lepší umístění na startovním roštu a tak se musel Marek Schiller spokojit se čtvrtým místem. V buggy 2WD druhé místo mělo stejného majitele jako v buggy 4WD Aleš Bidovský si tak zajistil v obou kategoriích juniorský titul mistra ČR. O třetí místo zas takový boj, jak v buggy 4WD nebyl zde se umístil třetí Marek Schiller.  V buggy 1:14 suveréně zvítězil Martin Jurča před Jaroslavem Kopeckým a Jiří Krutinou. Nejlepší tři závodníci obdrželi plakety a víno.

Domácím jezdcům se moc tento závod nevydařil. Ve 4WD si Karel Bečička z kvalifikace pohoršil a skončil celkově 10. V buggy 2WD zažil den bllbec David Pelikán, který skončil  v kvalifikaci i ve finále desátý. Zlepšení zaznamenal Tomáš Navara z devátého místa se posunul na konečné sedmé místo.

Poslední závod se uskuteční ve Velkých Opatovicích, kde by se mělo rozhodnout o konečném pořadí.

Fotografie: