Masarykovým náměstím řinčely motory historických vozidel

Vpravo: s vlajkou Zábřeha František John, u auta s mikrofonem Radek GrulichZábřeh – V sobotu 13. května uspořádal mohelnický 1. dámský klub Velkou cenu Eskymo Welzla a 14. ročník sjezdu a výstavy historických vozidel. Závodu se zůčastnilo 32 vozidel, ale na náměstí bylo k vidění 112 vozidel. Soutěžící a jejich vozidla se zapisovali do kategorií: auta do roku 1985, motocykly do roku 1985, poté kategorie dámská, vozidla do roku 1945.

Auta se již sjížděla od rána, ale Velká cena započala o půl jedenácté, kdy v intervalech vyjížděli jezdci na dvě tratě. Pro automobily byly přichystány dvě tratě. Pro vozy do roku 1945 měřila trať 32 kilometrů a pro mladší vozidla 62 kilometrů,“ uvedl organizátor Radek Grulich.

Každé vozidlo muselo projet také samooblužnýma stanovištěma za které obdržely maximálně dva body a poté musely splnit úkoly na čtyřech stanovištích. „Jelikož jsme všichni vysloužilý neaktivní sportovci, ale máme všichni sportovního ducha a smysl pro fair-play, který nám zůstal, tak se na tratích dělaly dovednostní kontroly takové, aby se nedaly zjistit na internetu a nebo aby si posádky nemohly pomáhat,“ dodal hlavní organizátor. Závodníci to neměly na trati vůbec lehké.

Foto: David Pelikán

„Dovednostní a zároveň vědomostní soutěž byla u zdravotnic, kde jsme všechno podřídili záchraně života při dopravních nehodách. Druhou dovedností byly testy z autoškoly pro skupinu B, třetí bylo měření infra teploměry různých bodů na autě a soutěžící měli uhádnout správnou teplotu a na posledním stanovišti museli nakreslit cestičku obráceně proti zrcadlu, za tyto úkoly mohli soutěžící obdržet až deset bodů podle úspěšnosti,“ dodal Radek Grulich. „ V dámské kategorii musela všechny úkoly plnit dáma,“ podokl.

Jelikož v druhé dovednostní soutěži se vyskytly i nějaké chybky, chtěli pořadatelé ze srandy odebrat těmto řidičům řidičské průkazy, ale díky dešti už na to nezbyl čas.

 

Vítězem se stal ten, kdo nasbíral, co nejvíce bodů. Zároveň musel dojed do 14:30. V kategorii „Auto do roku 1985“ zvítězil René Mohyla. Dámskou kategorii ovládla Alena Šebestová. Auto do roku 1945 si podmanil Zdeněk Pozdišek a moto Jaromír Blažek.

 

Na to proč pořádá 1. dámský klub z Mohelnice soutěž právě v Zábřeze bylo odpovězeno: „Zábřeh se k naší nabídce postavil už před čtrnácti lety velice kladně na rozdíl od Mohelnice, i přesto že se v Mohelnici změnilo vedení na radnici a několikrát jsme obdrželi nabídku na přesunutí do Mohlenice, tak v žádném případě ne. Zde máme velice dobré zázemí, město má k tomu ohromně kladný přístup , zejména starosta František John a radní Zdeněk David a už jsme na takové přátelské bázy a je to tady super,“

Ačkoliv vyhlášení a konec soutěžního dne překazil déšť, na úsměvech pořadatélů a samotných účastníků soutěže a srazu to nic nezměnílo.