Poslední zastávkou Legiovlaku byl Zábřeh!

Zábřeh - Ano právě naše zábřežské nádraží bylo devětadvacátou a také poslední zastávkou Legiovlaku při letošní cestě po České republice. V úterý 29. listopadu byl zpřístupněn od 10 hodin za přítomnosti vzácných hostů. Legionářský vlak byl pro veřejnost v Zábřehu do neděle 4. prosince. Každý den se zde přišlo podívat na vlak, kterým cestovali legionáři při anabázi v Rusku, několik lidí ze Zábřeha a jeho okolí. To, že Legionářský vlak táhne potvrdil nejen u nás, ale také například v Olomouci, Prostějově nebo i v Opavě a dalších městech v Česku.

Tento vlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagónů(vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, který byl zrekonstruován na Slovensku, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Každý den byla pro veřejnost přichystaná komentovaná prohlídka, která vždy začínala v celou hodinu. Dopoledne bylo především vyhrazeno školám, který také byla poskytnuta prohlídka s komentářem. K vidění byl například obranný vůz, poštovní vůz a nebo také polní kuchyně.

O projektu

Legionářský vlak je projekt Československé obce legionářské. Předsevzetí tohoto projektu bylo vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období 1918-1920, když na Transsibiřské magistrále v Rusku bojovaly československé legie. Vlak je na cestách po České republice od roku 2015 a jeho křižování naší republiky skončí v roce 2020. Cílem tohoto projektu je ukázat veřejnosti, ale hlavně mládeži v čem českoslovenští legionáři projížděli po Rusku a znovuobnovení informací o československý legiích, které měli zásluhu na vzniku samostatného československého státu.

Přímo z našeho nádraží jsme pro vás pořídily fotografie, které si můžete prohlídnout pod článkem ve fotogalerii.

Fotografie: