Mistrovství Českého Svazu ve šprci v Zábřeze

Napsal: Martin Pelikán - externí redaktor

Do Zábřehu se v sobotu 9. dubna 2016 sjeli nejlepší hráči Grand Prix a Žákovského poháru, aby bojovali na Mistrovství Českého svazu o titul nejlepšího hráče. V Grand Prix bojovalo 8 nejlepších mužů a juniorů, v žákovském poháru zase 8 nejlepších žáků.

A Zábřeh v tomto finále měl hned 3 zástupce, Davida Pelikána, Martina Pelikána a Jana Černého.
Jako favorit nastupoval do turnaje ještě junior David Pelikán, který obhajoval loňské prvenství a navíc v letošním roce bojoval o tzv. double, protože zvítězil i v dlouhodobé soutěži Grand Prix 2015 / 2016.  Ovšem druhý nejlepší hráč Lukáš Fojt ze Vsetína si také brousil zuby na nejcennější pohár. A nejen on, chtěl Davida sesadit z pomyslného trůnu. V prvním kole vůbec nevyšla utkání zábřežským hráčům \martinu pelikánovi a Janu Černému, kteří úvodní kola prohráli. Povinné vítězství si připsal David Pelikán a Lukáš Fojt. Hned v následujícím druhém kole nastoupili oba hráči proti sobě. Velmi taktické utkání ve kterém musel David 2x dotahovat vedení soupeře nakonec skončilo remízou 2:2 a drama tak pokračovalo dále. Jenže Lukáš hned v dalším kole bodově ztratil a pořadí se hodně promíchalo. Po 4. kole byla přestávka a David vedl s mírným náskokem před Radimem Ondrou ze Střelic a Karlem Laštovicou ze Vsetína. Hned za nimi Lukáš Fojt a velké překvapení této sezóny Jiří Dohnal z Bohumína, který do letošního Grand Prix postoupil díky vítězství v minulém ročníku Žákovského poháru a hned skončil na 3. místě. Mírně ztrácel Jan Poštulka ze Střelic a turnaj tentokrát nevyšel poslednímu vítězi turnaje Grand Prix Martinu Pelikánovi, který spolu s Janem Černým uzavíral startovní pole.
Vývoj mistrovského turnaje po přestávce nakonec směřoval k nejdůležitějšímu utkání dne. V něm proti sobě nastoupili právě obhájce David a vsetínský Karel Laštovica. Vítězství Davida by znamenalo jeho obhajobu loňského triumfu, jeho prohra by zase posunula do vedení v turnaji Karla. Dramatické utkání, které bylo skoupé na branky nakonec rozhodla vlastní branka Karla Laštovici a David Pelikán se tak mohl radovat z obrovského triumfu, protože před posledním kolem turnaje již měl tří bodový náskok před druhým Radimem Ondrou. V posledním kole tak ještě na dálku bojovali o stříbrnou pozici Radim a Karel. Radim své utkání s mladým Dohnalem nezvládl a jelikož Karel zvítězil nad Lukášem Fojtem, odváží si stříbrný pohár do Vsetína.

8. Jan Černý

Žákovská část mistrovského turnaje měla tři favority. Lukáše Maninu, který vyhrál dlouhodobou soutěž Žákovského poháru 2015/2016. Druhý hráč žákovského poháru Lukáš Kovář toužil také po titulu(oba ze Vsetínu) a posledním považovaným favoritem byl Martin Mikulenka z Bohumína. Od začátku turnaje měli dobře nakročeno k titulu Lukáš Kovář a Martin Mikulenka. V první polovině turnaje se nedařilo vítězovi Žákovského poháru Lukáši Maninovi a pořadí ukázalo pár překvapení. Po přestávce se začalo dařit právě Lukáši Maninovi a začal se pořadím probíjet vzhůru a začal míchat znovu pořadím. K titulu si skvěle vykročil již od začátku Lukáš Kovář, který po 7. kolech se nakonec mohl radovat z mistrovského titulu a s náskokem 5.bodů na druhého žáka turnaje Michala Ščerbu. Třetí skočil Martin Mikulenka.