Pohár Národů v závodě do vrchu ovládli Slováci

Ve dnech 8. až 9. října se odjel Závod mistrů, který také zahrnuje Pohár Národů. Závod mistrů(Masters) se poprvé jel v roce 2014 v Lucembursku a koná se každý druhý rok. Pro druhý ročník byla vybraná trať Ecce Homo ve Šternberku, která je považována za jednu z nejlepších tratí v Evropě. V individuálním závodě startovali jezdci z 16 států a Poháru Národů 14 národních týmů.FIA Hill Climb Masters je jedinečnou příležitostí vidět nejlepší jezdce z několika evropských zemí a o této soutěži můžeme mluvit jako o olympíjských hrách pro disciplínu závodu do vrchu. V sobotu proběhl na trati trénink. Každý z jezdců měl možnost zajet dvě tréninkové jízdy. Trénink ovládli Italové. Nejlépe si devítinásobný mistr Evropy Simone Faggioli, druhý v tréninku byl Christian Merli a třétí po tréninkových jízdách skončil Paride Macario.

V neděli čekalo jezdce tri závodních jízd. V individuální soutěži Masters byli jezdci rozděleni do kategorií podle výkonu auta. V kategorii 1 zvítězil o dvě vteřiny Ital Lucio Peruggini s Ferrari 458 před Francouzem Philippem Schmitterem, třetí skončil stejně jako předloni v Lucembursku Francouz Nicolas Wever. Největší sledovanost, ale na sebe natáhla kategorie 2, protože zde startovaly dvě největší evropské hvězdy Simone Faggioli a jeho krajan Christian Merli. První v této kategorii dojel devítinásobný mistr Evropy Simone Faggioli o méně než vteřinu před Merlim a před třetím Francouzem Sébastienem Petitem. Kategorii 3 ovládli Britové. Nejrychlejší v této kategorii byl Scott Moran, druhý nejlepší čas zaznamenal Trevor Willis a třetí příčku obsadil Wallace Menzies. V individuálním závodu nešlo o součet časů(jak to bývá u Mistrovství Evropy), ale šlo o nejrychlejší čas ze třech jízd. Absolutním vítězem se stal Ital Simone Faggioli, který zajel absolutně nejrychlejší jízdu ze všech. Nejlepší jezdkyní se stala Martine Hubert z Francie.

 

Pohár Národů ovládli bratia ze Slovenska

Do týmů byli vždy nomimovaní čtyři jezdci z dané země. Do této soutěže se zapojilo 14 států.

Vítězové Poháru NárodůV Poháru Národů nejde ani tak o nejrychlejší časy, ale jde o „jízdu pravidelnosti“ což znamená, že každý jezdec, který odjel tři jízdy v individuálním závodě tak ty byly započítávané také do tohoto poháru. Takže ze dvou nejpravidelnějších časů se udělal rozdíl a ten se započítal do celkového součtu tří jezdců. Nejlépe si vedli jezdci ze Slovenska, kteří překvapili všechny zůčastněné a se svým rozdílem 0,55 zvítězili před Švýcary, kteří se v roce 2014 také dokázali probojovat na druhé místo a třetí skončili také stejně jako v Lucembursku jezdci Rakouska. Češkým závodníkům ve složení: Beneš, Michl, Malý, Vavřinec to v neděli nevyšlo a jejich výkon stačil pouze na 13. místo. To zapříčinila závada převodovky na voze Vavřince, který třetí jízdu dojel s výstražnými světly. Miloš Beneš taktéž svoji třetí jízdu nezávodil, jenže tentokrát nešlo o technickou závadu, ale po havárii Itala Bormoliniho se TOP 6 nejrychlejších jezdců rozhodlo poslední jízdu nezávodit a odjet ji exibičně a to pro diváky naskytlo překrásný pohled, kdy zároveň do cíle dojeli dva největší mistři závodů do vrchu Italové Faggioli a Merli. Předloňští vítězové z Itálie se umístili pouze na 9. místě.

O nejlepší pravidelnost jízd se postarali dva jezdi a to Řek Panagiotis Lioris a Francouz Cyrille Frantz s rozdílem 0.00. Třetí nejlepší pravidelnost ukázal Lucemburčan Canio Marchione, který zaznamenal rozdíl 0.01.

 

 

Fotografie: